The position of a particle is given by the expression x =(4.00 m) cos(6.00 t + 1
ID: 1726638 • Letter: T
Question
The position of a particle is given by the expression x =(4.00 m) cos(6.00t + 1/4), where x is in metersand t is in seconds. (a) Determine the frequency and period of themotion.1 Hz
2 s
(b) Determine the amplitude of the motion.
3 m
(c) Determine the phase constant.
4 rad
(d) Determine the position of the particle at t =0.250 s.
5 m (a) Determine the frequency and period of themotion.
1 Hz
2 s
(b) Determine the amplitude of the motion.
3 m
(c) Determine the phase constant.
4 rad
(d) Determine the position of the particle at t =0.250 s.
5 m
Explanation / Answer
From the given equation = 2 / T = 6.0 then T = 2 / 6.0 = 0.333 s frequency f = 1/T = 3 Hz (b) Amplitude a = 4.0m (c) Phase constant = 0.25 (d) Displacement x = 4.0 cos( 6*(0.25) + (0.25) = 3.98 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.