A sound source sends a sinusoidal sound wave of angular frequency 2020 rad/s and
ID: 2222960 • Letter: A
Question
A sound source sends a sinusoidal sound wave of angular frequency 2020 rad/s and amplitude 14.0 nm through a tube of air. The internal radius of the tube is 1.40 cm. (a) What is the average rate at which energy (the sum of the kinetic and potential energies) is transported to the opposite end of the tube? (b) If, simultaneously, an identical wave travels along an adjacent, identical tube, what is the total average rate at which energy is transported to the opposite ends of the two tubes by the waves? If, instead, those two waves are sent along the same tube simultaneously, what is the total average rate at which they transport energy when their phase difference is (c) 0, (d) 0.540? rad, and (e) ? rad? I would appreciate it if yo could be as descriptive as possible when showing steps, Thanks for your timeExplanation / Answer
Hey, I had to do this for physics just today! So, R=.02m radius. ?=3000 rad/s A= 12*10^-9 m amplitude ?= 1.21 kg/m^3 air density v = 343 m/s air speed So, power = Intensity*area and intensity= 0.5?*v*?^2*A^2 and area = pi*R^2 a) P= 0.5?*v*?^2*A^2*pi*R^2 and i get 3.38E-10 W which is same as .338 nW b) if there are two pipes with two different waves that are identical...the new power, P' = 2P So, P'= .676 nW c) if there is 0 phase change, the waves are completely constructive and the amplitude is the only thing that changes (it doubles) and since amplitude is squared, P''= 4P P''= 1.35 nW d) with 2/5*pi as phase change, the new amplitude is (2*A*cos(f/2))^2 which i get 2.62A^2 and P3= 2.62P= .885 nW e) if the waves have a pi difference, they will be completely destructive, so the resulting amplitude = zero. (also cos(f/2) will be cos(pi/2) which is zero!). So P4= 0 W.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.