Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sound source producing 1.00 kHz waves moves toward a stationary listener at on

ID: 2157479 • Letter: A

Question

A sound source producing 1.00 kHz waves moves toward a stationary listener at one-half the speed of sound. a) What frequency will the listener hear? (b) Suppose instead that the source is stationary and the listener moves toward the source at one half the speed of sound. What frequency does the listener hear? How does your answer compare with that in par a? Did you expect to get the same answer in both cases? Explain on physical grounds why the two answers differ. ANSWER FROM THE BOOK: A)2000 Hz B) 1500 Hz .... please can you show me how did they get to these answers and what to answer in the other questions? I appreciate your help!

Explanation / Answer

a) f = f0((c+vr)/(c+vs)) = f0((c)/(c-0.5c)) = 1000/0.5 = 2000Hz

b) f = f0((c+vr)/(c+vs)) = f0((c+0.5c)/(c)) = 1000*1.5 = 1500Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote