A model airplane of mass m=0.75kg flies in a horizontal circle at the end of a c
ID: 2218169 • Letter: A
Question
A model airplane of mass m=0.75kg flies in a horizontal circle at the end of a control wire with a speed of v=35m/s. The length of the wire is L=60m. It makes a constant angle of 20 degree with the horizontal. The lift force makes a constant angle of 20 degree with the vertical line. What is the radius r of the horizontal circle? What is the centripetal force Fc? Set up equation of motion for this model airplane and solve for the tension in the control wire, T. Hint: The force exerted on the airplane by the air is perpendicular to the wings of the plane. See the diagram. Fy =0, Fx = Fc=mv2/rExplanation / Answer
Fcos20=mg F=7.82 N r=60cos20= 56.38 m centripetal force = mv^2/r=16.29 N c) Tcos20=Fsin20 T=2.846 N ( I am not sure about this part ) ( may this help you :) )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.