A model airplane with a mass of 0.743 kg is tethered by a wire so that it flies
ID: 1270807 • Letter: A
Question
A model airplane with a mass of 0.743 kg is tethered by a wire so that it flies in a circle 30.4 m in radius. The airplane engine provides a net thrust of 0.797 N perpendicular to the tethering wire. (a) Find the torque the net thrust produces about the center of the circle. Correct: Your answer is correct. N · m (b) Find the angular acceleration of the airplane when it is in level flight. Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. rad/s2 (c) Find the linear acceleration of the airplane tangent to its flight path. m/s2
Explanation / Answer
a) torque = F*r = 0.797 * 30.4 = 24.2288 N.m
b) we have Toque = I * angular acceleration = m* R^2 * angular acceleration =24.2288
0.743 * (30.4^2) * angular acceleration = 24.2288
angular acceleration = 0.035285 radians/s^2
c) linear acceleration = r* angular acceleration = 30.4 * 0.035285 = 1.072678 m/s^@
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.