Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The pilot of an airplane executes a constant-speed loop-the-loop maneuver in a v

ID: 2213269 • Letter: T

Question

The pilot of an airplane executes a constant-speed loop-the-loop maneuver in a vertical circle as in the figure below. The speed of the airplane is 2.00 times 102 m/s, and the radius of the circle is 3.02 times 103 m. What is the pilot's apparent weight at the lowest point of the circle if his true weight is 575 N? N What is his apparent weight at the highest point of the circle? N Describe how the pilot could experience weightlessness if both the radius and the speed can be varied. Note: His apparent weight is equal to the magnitude of the force exerted by the seat on his body. Under what conditions does this occur? This answer has not been graded yet. What speed would have resulted in the pilot experiencing weightlessness at the top of the loop? m/s Need Help?

Explanation / Answer

a) W = 575 N
m = 575 / 9.8
m = 58.67 kg
N = mg + mv^2 /r
= 575 + 58.67*200^2 / 3020
= 1352.13 N ---> Answer

b) At the highest point the plot is upside down and the seat is pushing down

N + mg = mv^2 / r
thus N = mv^2 / r - mg
= 202.12 N ---> Answer

c) If we could change mv^2/r , so it is equalled mg , bu making v less and/or increasing r, then we could correct a situation where she would feel weightless.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote