A 60.0-kg crate rests on a level floor at a shipping dock. The coefficients of s
ID: 2210383 • Letter: A
Question
A 60.0-kg crate rests on a level floor at a shipping dock. The coefficients of static and kinetic friction are 0.657 and 0.302, respectively. What horizontal pushing force is required to (a) just start the crate moving and (b) slide the crate across the dock at a constant speed?Explanation / Answer
Solve using the same approach.... A 66.0 kg crate rests on a level floor at a shipping dock. The coefficients of static and kinetic friction are 0.750 and 0.490, respectively. What horizontal pushing force is required to just start the crate moving? What horizontal pushing force is required to slide the crate across the dock at a constant speed? Solution: crate starts moving when it overcomes static friction: Fapplied > Ffriction maximum force of static friction: Ffsmax = µN since crate is on a level floor, the normal force equals the weight: Ffmax = µmg Ffmax = 0.750(66.0)(9.80) Ffmax = 485 N Fa = 485 N similarly, for constant speed: Ff = µmg Ff = 0.490(66.0)(9.80) Ff = 317 N Fa = 317 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.