A transverse wave on a string is described by the following wave function. where
ID: 2210236 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the following wave function. where x and y are in meters and t is in seconds. Determine the transverse speed at t = 0.180 s for an element of the string located at x = 1.30 m. Given the equation for the vertical position of elements of the string as a function of time, how do you determine the velocity of those elements as a function of time? m/s Determine the transverse acceleration at t = 0.180 s for an element of the string located at x = 1.30 m. Given the equation for the vertical position of elements of the string as a function of time, how do you determine the velocity of those elements as a function of time? m/s2 What is the wavelength of this wave? What is the period of this wave? What is the speed of propagation of this wave?Explanation / Answer
(a) y = 0.100 sin(pi*1.30/12 + 5pi t) so
speed = 0.100 cos(0.34034 + 5pi t) * 5pi =
= 0.100 cos(0.34034 + 5pi*0.180) *5pi = -1.57 m/s (but they might want just 1.57)
(b) acc = -0.100 * 5pi * 5pi sin(0.34034 + 5pi*0.180) =
= 0.6461 m/s^2
(c) wavelength = 2pi/k = 2pi / (pi/12) = 24 m
(d) period = 2pi / w = 2pi / 5pi = 0.400 s
(e) speed = wavelength / period = 24 / 0.4 = 60 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.