Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expressi

ID: 1611843 • Letter: A

Question

A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expression:

y(x,t) = 0.17sin(2.3x + 17.1t)

The mass density of the rope is = 0.148 kg/m. x and y are measured in meters and t in seconds.

1)

What is the amplitude of the wave?

m

2)

What is the frequency of oscillation of the wave?

Hz

3)

What is the wavelength of the wave?

m

4)

What is the speed of the wave?

m/s

5)

What is the tension in the rope?

N

6)

At x = 3.2 m and t = 0.44 s, what is the velocity of the rope? (watch your sign)

m/s

7)

At x = 3.2 m and t = 0.44 s, what is the acceleration of the rope? (watch your sign)

m/s2

8)

What is the average speed of the rope during one complete oscillation of the rope?

m/s

9)

In what direction is the wave traveling?

+x direction

-x direction

+y direction

-y direction

+z direction

-z direction

10)

On the same rope, how would increasing the wavelength of the wave change the period of oscillation?

the period would increase

the period would decrease

the period would not change

Explanation / Answer

1.amplitude =.17m

2. f=w/2pi =2.72hz

3 k =2.3

.wavelength=2pi/k =2.73m

4. v=.wavelength* frequency=7.4256

5. v^2=T/

T= *v^2=8.16N

6.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote