A battery with an emf of 6.00 V and no internal resistance supplies current to t
ID: 2206403 • Letter: A
Question
A battery with an emf of 6.00 V and no internal resistance supplies current to the circuit shown in the figure. When the double-throw switch is open as shown in the figure, the current in the battery is 1.00 mA. When the switch is closed in position a, the current in the battery is 1.20 mA. When the switch is closed in position b, the current in the battery is 2.00 mA. Find the resistances (a) R1, (b) R2, and (c) R3. The squares are the unit coulomb. (A) (a) 1.00 k? (b) 1.00 k? (c) 1.00 k? (B) (a) 1.00 k? (b) 2.00 k? (c) 3.00 k? (C) (a) 1.50 k? (b) 2.00 k? (c) 3.00 k? (D) (a) 1.00 k? (b) 2.00 k? (c) 2.50 k? (E) (a) 2.00 k? (b) 2.00 k? (c) 3.00 k?
Explanation / Answer
6/ (R1 + R2 + R3) = 1mA 6 / (R1 + 0.5R2 + R3) = 1.2mA 6/(R1 + R2) = 2mA solving these equations we get R1 = 1kohms R2 = 2kohms R3 = 3kohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.