A battery is connected in series with a 0.31-? resistor and an inductor, as show
ID: 1903206 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.31-? resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.10 s, and the maximum current in the circuit is 8.2 A.
(a) Find the emf of the battery.
V
(b) Find the inductance of the circuit.
mH
(c) Find the current in the circuit after one time constant has elapsed.
A
(d) Find the voltage across the resistor after one time constant has elapsed.
V
(e) Find the voltage across the inductor after one time constant has elapsed.
V
Explanation / Answer
(a)
EMF = I*R = 8.2*0.31 = 2.542 V
(b)
L = 0.1*0.31 = 31 mH
(c)
I(0.1) = 8.2*(1-e^-1)
= 5.1834 A
(d)
V(resistance) = 1.61 V
(e)
V(inductor) = 2.542-1.61 = 0.93515 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.