A battery with an emf of 3.00 V has an internal resistance r. When connected to
ID: 1491242 • Letter: A
Question
A battery with an emf of 3.00 V has an internal resistance r. When connected to a resistor R, the terminal voltage is 2.90 V and the current Is 0.20 A. What is the value of the external resistor R? Answer Tries 0/8 What is the internal resistance r of the battery? Tries 0/8 What is the energy dissipated in the battery's internal resistance in 2.4 minutes? Tries 0/8 When a second identical battery is added in series and the external resistor is R = 18 Ohms what is the resulting current? Tries 0/8Explanation / Answer
given dataemf =3V
internal resistance =r
terminal voltage =2.9 V
I=0.20A
R=?
r=?
energy dissipated in t=2.4 minutes
if R=18 ohms then I=?
B) internal resistance r=(emf-terminal voltage )/ current =( 3-2.9)/0.20 =0.5 ohm
A)external resisitance R
emf / current = R+r
3/0.20 = R + 0.5
R=14.5 ohms
C)
energy dissipated
E=I^2 r*t
= 0.20*0.20*0.5*2.4*60 = 2.88 J
D)Resulting current
2V /(18+2*r) = 2*3 / (18+2*0.5) = 0.315 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.