A rock of mass 223.0 kg sits in full sunlight on the edge of a cliff 5.23 m high
ID: 2206398 • Letter: A
Question
A rock of mass 223.0 kg sits in full sunlight on the edge of a cliff 5.23 m high. The temperature of the rock is 30.1oC. The rock falls from the cliff into a pool containing 6.0 m3 of water at a temperature of 15.3oC. 1) What is the mass of the water in the pool? The density of the water is 1000.0 kg/m3. m = kg 2) What is the kinetic energy of the rock before it enters the pool? KE = J 3) After the rock and the water reached thermal equilibrium, what is the equilibrium temperature? The specific heat of the rock is 1010.0 J/(kg*K). T =Explanation / Answer
1) mass of water=Volume*density=6000 Kg ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,2) v=sqrt(2gH)=10.13m/s,,,,,,,,,,,,,,,KE=0.5*223*10.13^2=11428.75 J,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.