A rock of mass 37 kg accidentallybreaks loose from the edge of a cliff and falls
ID: 1738565 • Letter: A
Question
A rock of mass 37 kg accidentallybreaks loose from the edge of a cliff and falls straight down. Themagnitude of the air resistance that opposes its downward motion is231 N. What is the magnitude of theacceleration of the rock?I drew the free body diagram but lost from that point on. A rock of mass 37 kg accidentallybreaks loose from the edge of a cliff and falls straight down. Themagnitude of the air resistance that opposes its downward motion is231 N. What is the magnitude of theacceleration of the rock?
I drew the free body diagram but lost from that point on.
Explanation / Answer
F = mg = 37 kg x -9.8 m/s^2 = -362.6 N Air resistance force = 231 N Resulting foce: -362.6 N + 231 = -131.6 N F = ma a = F/m = -131.6 / 37 = -3.56 m/s2 (downward)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.