a 2.0 kg particle as an applied force moves it from rest along an x axis from x
ID: 2206349 • Letter: A
Question
a 2.0 kg particle as an applied force moves it from rest along an x axis from x = 0 to x = 9.0 m. The scale of the figure's vertical axis is set by as = 6.0 m/s2. How much work has the force done on the particle when the particle reaches (a)x = 4.0 m, (b)x = 7.0 m, and (c)x = 9.0 m? What is the particle's speed and direction (give positive answer if the particle moves along x axis in positive direction and negative otherwise) of travel when it reaches (d)x = 4.0 m, (e)x = 7.0 m, and (f)x = 9.0 m?Explanation / Answer
as we know that At that time, total solar eclipses will not happen; they will be a thing of the past. That time is coming; the moon is very slowly moving farther and farther from earth. There would be no Total Solar eclipse if the moon were twice as far from the earth, the reason is that the earth would never fall in the umbra, which is the place where sunlight is completely blocked. Even to this day only a small portion of our earth will ever get to see a total solar eclipse. however a very small portion of earth located right behind the shadow will see a annular solar eclipse, in which a ring of sunlight surrounds the disk of the moon. The ring would be much bigger if the moon was twice the distance.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.