a 2.0 kg object is pushed up from rest on an incline by a horizontal force F=15N
ID: 1967653 • Letter: A
Question
a 2.0 kg object is pushed up from rest on an incline by a horizontal force F=15N. There is no friction between the object and incline. Between the incline from the floor is 30 degrees. (When the object has moved 2.5 m along the incline, I found the work done by the normal force on the object to be 0J, the work done by gravity to be -42.4J, the work done by the additional force F to be 32.5 J. I also found the kinetic energy of the object to be 4.95J and the speed to be 4.95m/s.)The force F ceases to be applied at this location and as a result the object eventually slides down the incline. Find the kinetic energy and speed of the object as it returns to the bottom level of the incline.
Explanation / Answer
we have,
u = 4.95 m/s
v= 0
a = -gsin(30) = -4.9 m/s^2
v^2 = u^2 +2as
Distance = s = 2.5 meter
Total distance s'= 2.5 + 2.5 = 5 m
Height = h = s 'x sin(30) = 2.5 meter
a.
Kinetic ENergy 0.5mv^2 = mgh = 2 x 9.8 x 2.5 = 49 Joules
b.
0.5mv^2 = 49
0.5 x 2 v^2 = 49
SPeed = v = 7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.