A vessel which contains an ice-water mixture at 0C is in thermal contact with a
ID: 2204166 • Letter: A
Question
A vessel which contains an ice-water mixture at 0C is in thermal contact with a water-steam mixture at 100 C.
(A) During a 10 minute period, 28 grams of steam condenses into water. How much energy flowed out of the water-steam mixture? J
(B) Assuming that all of the energy flowing out of the water-steam mixture goes into the water-ice mixture, how many kilograms of ice melts? kg
(C) What is the change in the entropy of the water-steam mixture at 100C? J/K
(D) What is the change in the entropy of the water-ice mixture at 0C? J/K
Explanation / Answer
latent heat of vapourization =2260kJ/kg latent heat of fusion =334kJ/kg a) energy flowed out =28*2260 =63280J b)mass of ice melts =63280/334000 =0.19 kg =190 gms c)change in entropy of steam water= -63280/373 = -169.65J/K d) change in entropy of ice water =63280/273 =231.8 J/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.