A vessel whose walls are thermally insulated contains 2.40kg of water and .500kg
ID: 1768770 • Letter: A
Question
A vessel whose walls are thermally insulated contains 2.40kg of water and .500kg of ice, all at a temperature of 0 C. The outlet of a tube leading from a boiler in which water is boiling at atmospheric pressure is inserted into te water.How many grams of steam must condense inside the vessel (also at atmospherics pressure) to raise the temperature of the system to 21.0 C? You can ignore the heat transferred to the container. A vessel whose walls are thermally insulated contains 2.40kg of water and .500kg of ice, all at a temperature of 0 C. The outlet of a tube leading from a boiler in which water is boiling at atmospheric pressure is inserted into te water.
How many grams of steam must condense inside the vessel (also at atmospherics pressure) to raise the temperature of the system to 21.0 C? You can ignore the heat transferred to the container.
How many grams of steam must condense inside the vessel (also at atmospherics pressure) to raise the temperature of the system to 21.0 C? You can ignore the heat transferred to the container.
Explanation / Answer
Heat absorbed by water to rise temperature form 0? to 21?=mCdT=2.4*4.18*(21-0)
=210.672 kJ
Heat absorbed by ice= m(heat of fusion*CdT)
=0.5*(334+4.18*(21-0))
=210.89
Total heat req=210.672+210.89=421.562 kJ
Let mass of steam be m.
Heat released by steam=m[heat of vaporization+CdT]
=m(2260+4.18(100-21)]
=2590.22m
As no heat flows:
2590.22m=421.562
m=0.163 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.