Provide all logical steps in the solution(s)/ answer(s). A block of mass, 6.5 kg
ID: 2200857 • Letter: P
Question
Provide all logical steps in the solution(s)/ answer(s). A block of mass, 6.5 kg, is held at rest against a compressed spring with spring constant = 19X102 N/m at position (1). When the mass is released it travels along a frictionless track that is horizontal until it reaches point (2) and then drops 0.42m to point(3). List the forces that do work as the mass moves from point (1) to point (3), and then circle those forces doing work that are conservative forces. Takey = Oat the level of point (3) and let Ug = 0 there. When the mass reaches point (3) its kinetic energy is 42 J. How far was the spring compressed at (1)?Explanation / Answer
a) Spring force, gravitational force
Conservative- gravity, spring force
b) 0.5kx2+mgh=42
h=0.42m
1900*0.5*x2+6.5*0.42*10=42
x=0.12m = 12cm
Hope this helps! :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.