Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car is designed to get its energy from a rotating flywheel (solid disk) with a

ID: 2194869 • Letter: A

Question

A car is designed to get its energy from a rotating flywheel (solid disk) with a radius of 1.00 m and a mass of 400 kg. Before a trip, the flywheel is attached to an electric motor, which brings the flywheel's rotational speed up to 4,000 rev/min. (a) Find the kinetic energy stored in the flywheel. _______ J (b) If the flywheel is to supply energy to the car as a 10.0-hp motor would, find the length of time the car could run before the flywheel would have to be brought back up to speed. ______. h

Explanation / Answer

a) K.E stored in the flywheel = 0.5*(0.5*400*1^2)*(4000*2*3.14/60)^2 = 1.75*10^7 J b) time taken = 1.75*10^7/(745.7*10) = 2352.95 s = 0.65 h

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote