A large mass of value M (on a horizontal frictionless surface) is being pulled b
ID: 2190169 • Letter: A
Question
A large mass of value M (on a horizontal frictionless surface) is being pulled by a light string connected to another mass of value m hanging from a frictionless pulley is shown. If M = 400 grams and m = 30 grams, show that the acceleration of both the masses is = 0.684 m/s^ 2. Use Newton's laws to show your work. Equations given (some may or may not be used if any!):Explanation / Answer
For block of mass m: T + ma = mg =>T = 30*(9.81-a) For block of mass M: T = Ma =>T = 400a =>30*(9.81-a) = 400a =>(30*9.81)-30a = 400a =>(30*9.81) = 430a =>a = (30*9.81)/430 = 0.684 m/s^2...Hence Proved
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.