A large horizontal circularplatform (M=138.1 kg, r=3.21 m) rotates about a frict
ID: 1674561 • Letter: A
Question
A large horizontal circularplatform (M=138.1 kg, r=3.21 m) rotates about a frictionlessvertical axle. A student (m=64.3 kg) walks slowly from the rim ofthe platform toward the center. The angular velocity of thesystem is 1.10 rad/s when the student is at the rim. Find (in rad/s) when the student is 1.75 m from the center. A large horizontal circularplatform (M=138.1 kg, r=3.21 m) rotates about a frictionlessvertical axle. A student (m=64.3 kg) walks slowly from the rim ofthe platform toward the center. The angular velocity of thesystem is 1.10 rad/s when the student is at the rim. Find (in rad/s) when the student is 1.75 m from the center.Explanation / Answer
Moment OfInertia Of Circular Platform = IP = (1/2)*M*r^2 = (1/2)*(138.1)*(3.21)^2 = 711.498 kg*m^2 Moment Of Inertial Of Circular Platform + Student = IP+SInitial = = IP +m*(RI)^2 = (711.498) + (64.3.3)*(3.21)^2 = 1374.05163 kg*m^2 Moment Of Inertial Of Circular Platform + Student = IP+SFinal = = IP +m*(RF)^2 = (711.498) + (64.3)*(1.75)^2 = 908.41675 kg*m^2 We now apply Conservation of Angular Momentum: Initial Angular Momentum = Final AngularMomentum {IP+SInitial}*I = {IP+SFinal}*F (1374.05163)*(1.75) = (908.41675)*F F =2.647 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.