A 61.0 kg skier is at the top of a slope, as shown in the figure. At the initial
ID: 2189167 • Letter: A
Question
A 61.0 kg skier is at the top of a slope, as shown in the figure. At the initial point , she is 8.0 m vertically above point .
(a) Setting the zero level for gravitational potential energy at (b), find the gravitational potential energy of this system when the skier is at (a) and then at (b) . Finally, find the change in potential energy of the skier-Earth system as the skier goes from point to point .
PEi = J
PEf = J
deltaPE = J
(b) Repeat this problem with the zero-level at point .
PEi = J
PEf = J
deltaPE = J
(c) Repeat again, with the zero level 2.00 m higher than point .
PEi = J
PEf = J
deltaPE = J
Explanation / Answer
a)
PEf = 0 J assumption of question
PEi = mgh = 61 * 9.8 * 8 = 4782.4 J
deltaPE =PEf- PEi= -4782.4 J
b) zero lavel at point b
PEi = 0 J assumption of question
PEf = mgh = 61* 9.8 * (-8) = -4782.4 J (we are taking -8 since gravity and change in position in same direction)
deltaPE =PEf- PEi= -4782.4 J
c) zero level 2.00 m higher than point a
PEi = mgh = 61 * 9.8 * (8-2) = 3586.8 J
PEf = mgh = 61* 9.8* (-2) = -1195.6 J
deltaPE =PEf- PEi= -4782.4 J
d) zero level 2.00 m higher than point b
PEi = mgh = 61 * 9.8 * (-2) = -1195.6 J
PEf = mgh = 61* 9.8* -(8+2) = 5978 J
deltaPE =PEf- PEi= -4782.4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.