A 60.0-kg runner expends 315 W of power while running a marathon. Assuming that
ID: 2274542 • Letter: A
Question
A 60.0-kg runner expends 315 W of power while running a marathon. Assuming that 9.50% of the energy is delivered to the muscle tissue and that the excess energy is removed from the body by sweating, determine the volume of bodily fluid (assume it is water) lost per hour. (At 37.0
A 60.0-kg runner expends 315 W of power while running a marathon. Assuming that 9.50% of the energy is delivered to the muscle tissue and that the excess energy is removed from the body by sweating, determine the volume of bodily fluid (assume it is water) lost per hour. (At 37.0degreeC the latent heat of vaporization of water is2.41 times 106 J/kg.) cm3Explanation / Answer
remaining energy=315*(100-9.50)/100=285.075W
this much is lost in sweat
so volume of fluid lost=m*L=285.075W
m=286.075/(2.41*10^6)
=118.7*10^-6kg/s
vol=m/density=118.7*10^-6/1000
=118.7*10^-9m^3/s
=118.7*10^-3*60*60cm^3/hr
=427.33cm^3/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.