A 60.0-kg runner expends 335 W of power while running a marathon. Assuming that
ID: 2240584 • Letter: A
Question
A 60.0-kg runner expends 335 W of power while running a marathon. Assuming that 9.00% of the energy is delivered to the muscle tissue and that the excess energy is removed from the body by sweating, determine the volume of bodily fluid (assume it is water) lost per hour. (At 37.0
A 60.0-kg runner expends 335 W of power while running a marathon. Assuming that 9.00% of the energy is delivered to the muscle tissue and that the excess energy is removed from the body by sweating, determine the volume of bodily fluid (assume it is water) lost per hour. (At 37.0 degree C the latent heat of vaporization of water is 2.41 106 J/kg.)Explanation / Answer
325 watts over 3600 seconds (1 hour) is an energy of 335x3600 = 1.206 MJ
90% of that is 1085.4 kJ
1085.4 kJ = 2410 kJ/kg x Mass
mass = 0.4504 kg
density of water = 1 g/cm^3 = 0.001 kg/cm^3
volume = 0.437 kg / 0.001 kg/cm^3 = 134cm^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.