A solid sphere of radius = 8 cm and mass = 5 kg is sitting on a level table and
ID: 2188868 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius = 8 cm and mass = 5 kg is sitting on a level table and is attached with astring over a pulley (radius = 2 cm and mass = .8 kg) to a hanging mass (m = 3 kg) which is 4
meters above the ground.
a) Calculate the linear acceleration of the sphere and the falling block, (a) sphere, (a) block.
b) Calculate the angular acceleration of the pulley and the sphere, (alpha)pulley, (alpha)sphere
ans:a) asphere = 2.85 m/s2 ablock = 5.7 m/s2
b) (alpha)pulley = 285 rad/s2
(alpha)sphere = 35.63 rad/s2
Explanation / Answer
Let T1 be the tenison in the string attached to block and T2 be the tension in the string attached to the sphere and F be the friction force on the sphere.
For block: mbg - T1 = mbab....................(1)
For sphere: T2 - F = msas.......................(2)
Torque on sphere = F*Rs = Iss.....................(3)
Torque on pulley = (T1-T2)*Rp = Ipp......................(4)
We have inertia of sphere Is = 2/5*msRs2 and inertia of pulley Ip = 1/2*mpRp2
Further, ab will be equal to tangenital acceleration of pulley. Thus, ap = Rpp
And, as = Rss
Adding (1) and (2),
(T1-T2) = mb(g-ab) - F - msas
From (3), F = Isas/Rs2 = 2/5*msas
Now, using (4) we get, [mb(g-ab) - 2/5*msas - msas]*Rp = 1/2*mpapRp
mb(g-ab) - 7/5*msas = 1/2*mpap
3*(9.81-ab) - 7/5*5*as = 1/2*0.8*ap
7*as = 29.43 - 3*ab - 0.4*ap
Putting a = as = ab = ap,
a = 29.43/(7+3+0.4) = 2.83 m/s2
acceleration of block = 2a = 2*2.83 = 5.66 m/s2
p = a/Rp = 5.66/0.02 = 285 rad/s2
s = a/Rs = 2.83/0.08 = 35.63 rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.