A solid sphere of radius = 8 cm and mass = 5 kg is sitting on a level table and
ID: 2184368 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius = 8 cm and mass = 5 kg is sitting on a level table and is attached with astring over a pulley (radius = 2 cm and mass = .8 kg) to a hanging mass (m = 3 kg) which is 4
meters above the ground
d)Calculate the static frictional force, fs. What is the minimum fs required for pure rolling
motion?
e) Calculate the Total work done on the sphere, pulley, block Wsphere, Wpulley, Wblock
f) Calculate the final angular and linear speeds of the sphere, wf(angular speed) sphere, vf sphere
Explanation / Answer
f =3g where g is gravity
m is mass of sphere
f-fs =ma ...1
also fs*r =I
for pure rolling r =a
fs*r =Ia/r
here for solid sphere I =(2/5)mr^2
fs*r =(2/5)mr^2 *a/r
fs =(2/5)ma
putting thi in equation 1
we get
f-(2/5)ma =ma
a= (5/7)f =15g/7 where g is gravity
friction force =fs =(2/5)m*(15g/7) =6mg/7 = 42 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.