A 18.0-g metal cylinder is placed on a turntable, with its center 84 cm from the
ID: 2187409 • Letter: A
Question
A 18.0-g metal cylinder is placed on a turntable, with its center 84 cm from the turntable's center. The coefficient of static friction between the cylinder and the turntable's surface is ?s = 0.75. A thin, massless string of length 84 cm connects the center of the turntable to the cylinder, and initially, the string has zero tension in it. Starting from rest, the turntable very slowly attains higher and higher angular velocities, but the turntable and the cylinder can be considered to have uniform circular motion at any instant. Calculate the tension in the string when the angular velocity of the turntable is 40 rpm (rotations per minute).Explanation / Answer
frequency = 40/60 Hz ? = 2pif = 2pi/40/60 = 3pi rad/s the centrifugal force is Fc = m?^2*R Fc = 0.018*(3pi)^2*0.84 N=1.343 the friction force is Ff = mgµ Ff = 0.018*9.81*0.75=0.1323 The tension is T = Fc - Ff T = 0.018*(3pi)^2*0.84- 0.018*9.81*0.75 T = 1.21 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.