A 17.5 kg object moving in the + x direction at 6.0 m/s collides head-on with a
ID: 1423692 • Letter: A
Question
A 17.5 kg object moving in the +x direction at 6.0 m/s collides head-on with a 10.5 kg object moving in the x direction at 3.5 m/s .
Part B
Find the final velocity of each mass if the collision is elastic.
Part C
Find the final velocity of each mass if the 17.5 kg object is at rest after the collision.
Part D
Is the result in part C "reasonable"? Explain.
Part E
Find the final velocity of each mass if the 10.5 kg object is at rest after the collision.
Part F
Is the result in part E "reasonable"? Explain.
Part G
Find the final velocity of each mass if the 17.5 kg object has a velocity of 3.5 m/s in the xdirection after the collision.
Part H
Is the result in part G "reasonable"? Explain.
Explanation / Answer
here,
m1 = 17.5 kg
u1 = 6 m/s
m2 = 10.5 kg
u2 = - 3.5 m/s
B)
let the final apeed be v1 and v2
when collison is elastic
m1*u1 + m2 *u2 = m1 * v1 + m2 *v2
17.5 * 6 - 10.5 * 3.5 = 17.5 * v1 + 10.5 * v2 ...(1)
using conservation of kinetic energy
0.5 * m1 * u1^2 + 0.5 * m2 * u2^2 = 0.5 * m1 * v1^2 + 0.5 * m2 * v2^2
17.5 * 6^2 + 10.5 * 3.5^2 = 17.5 * v1^2 + 10.5 * v2^2 ....(2)
from equation(1) and (2)
v1 = -1.13 m/s and v2 = 8.38 m/s
or
v1 = 6 m/s and v2 = - 3.5 m/s
c)
if m1 stops after the collsion
using conservation of momentum
m1*u1 + m2 *u2 = m2 *v2
17.5 * 6 - 10.5 * 3.5 = 10.5 * v2
v2 = 6.5 m/s , v1 = 0
d)
the result in part C is reasonablee , the mass may stop after the collison
e)
if m2 stops after the collison
using conservation of momentum
m1*u1 + m2 *u2 = m1 * v1
17.5 * 6 - 10.5 * 3.5 = 17.5 * v1
v1 = 3.9 m/s , v2 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.