A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south w
ID: 1366082 • Letter: A
Question
A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south when it is hit by a 2300 kg SUV traveling from east to west. The two cars become enmeshed due to the impact and slide as one thereafter. On-the-scene measurements show that the coefficient of kinetic friction between the tires of these cars and the pavement is 0.750, and the cars slide to a halt at a point 5.60 m west and 6.55 m south of the impact point.
Part A
How fast was sedan traveling just before the collision?
v= ? m/s
Part B
How fast was SUV traveling just before the collision?
v=? m/s
Explanation / Answer
Mass m1 = 1600 Kg
Mass m2 = 2300 Kg
Initial Velocity of Sedan = v1
Initial Velocity of SUV = v2
The acceleration after impact is found from
ug(1600 + 2400) = (1600 + 2400)a
a = ug
a = 0.75 * 9.8 = 7.35 m/s^2
The distance slid = sqrt(5.6^2 + 6.55^2) = 8.62 m
After Collision,
Initial Velocity, u = ?
Final Velocity , v = 0
v^2 - u^2 = 2as
-u^2 = -2 x 7.35 x 8.62
u = 11.25 m/s
angle = tan^-1(6.55/5.6) = 49.5 deg south of west.
Resolving into south and west components and equating momentum before and after -
1600*v1 = (1600 + 2400) * 11.1 * sin(49.5)
v1 = 21.1 m/s
2400*v2 = (1600 + 2400) * 11.1 * cos(49.5)
v2 = 12.0 m/s
Part A
Speed of sedan traveling just before the collision, v1 = 21.1 m/s
Part B
Speed of SUV traveling just before the collision, v2 = 12.0 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.