Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 16.0 kg mass and a 12.0 kg mass are connected to opposite ends of a string whi

ID: 2006057 • Letter: A

Question

A 16.0 kg mass and a 12.0 kg mass are connected to opposite ends of a string which passes over a pulley. See the diagram below. Calculate the tension in the string when the 16.0 kg mass is held stationary. Calculate the tension in the string when the 12.0 kg mass is held stationary. Calculate the magnitude of the net force acting on the masses. Calculate the acceleration of the masses when they are moving, (magnitude only) If the masses are initially stationary, how long after their release will they have a speed of 2.50 m/s? if masses are initially stationary, how long alter their release will they have traveled 2.00 m? How far will the masses travel while their speed changes from 0.300 m/s to 0.900 m/s? Calculate the tension in the string while the masses are moving. A string connected to a 10.0 kg mass resting on a table passes over a pulley and is connected to a 2.00 kg mass which hangs free, (see the diagram below) Calculate the tension in the string when the 10.0 kg mass is held stationary. Calculate the acceleration of the masses when they are moving, (magnitude only) Calculate the tension in the string while the masses are moving.

Explanation / Answer

a) Tension = mg + ma, a= 0 m/s^2 Tension = 2 kg.(9.81m/s^2) Tension = 19.62 N b) acceleration: Tension = force = ma f = (m1+m2)a 19.62 N = (10 kg. + 2 kg.)a a = 1.635 m/s^2 c) when both masses are moving you will have two masses to take into account for instead of just one (which was problem a) T= ma + mg T= ma + m1g +m2g, a = 0 m/s^2 T= g(m1+m2) T = 9.81m/s^2(10kg. + 2kg.) T = 117.72 N. I hope this is right. I am not sure.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote