A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south w
ID: 1360853 • Letter: A
Question
A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south when it is hit by a 2500 kg SUV traveling from east to west. The two cars become enmeshed due to the impact and slide as one thereafter. On-the-scene measurements show that the coefficient of kinetic friction between the tires of these cars and the pavement is 0.75, and the cars slide to a halt at a point 5.36 m west and 6.16 m south of the impact point.
Part A: How fast was sedan traveling just before the collision?
Part B: How fast was SUV traveling just before the collision?
Explanation / Answer
given,
mass of sedan = 1600 kg
mass of SUV = 2500 kg
coefficient of friction = 0.75
distance travelled after collision = sqrt(5.36^2 + 6.16^2)
distance travelled after collision = 8.165 m
friction force = 0.75 * (1600 + 2500) * 9.8
acceleration = force / mass
acceleration = 0.75 * (1600 + 2500) * 9.8 / (1600 + 2500)
acceleration = 7.35 m/s^2
v^2 = u^2 + 2as
0 = u^2 + 2 * 7.35 * 8.165
u = 10.95 m/s
velocity after collision = 10.95 m/s
angle = tan^-1(6.16 / 5.36)
angle = 48.97 degree
by conservation of momentum
initial horizontal momentum = final horizontal momentum
2500 * v1 = (1600 + 2500) * 10.95 * cos(48.97)
speed of SUV before collision = 11.788 m/s
also,
initial vertical velocity = final vertical velocity
1600 * v2 = (1600 + 2500) * 10.95 * sin(48.97)
speed of sedan before collision = 21.167 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.