A 17.2 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a constant force
ID: 1259941 • Letter: A
Question
A 17.2 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a constant force of 117 N acting at an angle of angle 35? above the horizontal. The block is displaced 78.4 m and the coefficient of kinetic friction is 0.151.
See Picture above.
1) Find the work done by the 117 N force. The acceleration of gravity is 9.8m/s^2.
2)Find the magnitude of the work done by the force of friction.
A 17.2 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a constant force of 117 N acting at an angle of angle 35? above the horizontal. The block is displaced 78.4 m and the coefficient of kinetic friction is 0.151. See Picture above. 1) Find the work done by the 117 N force. The acceleration of gravity is 9.8m/s^2. 2)Find the magnitude of the work done by the force of friction.Explanation / Answer
a) W = F.d cos theta
so,
W = 117*78.4* cos ( 35)
W= 7514 J
b)
f = mu* N = mu* [M*g-F sin theta)
so,
f = 0.151 * [17.2*9.8 -117 sin 35]
so,
work due to friction ,
Wf = f* d
so,
Wf = - 0.151 * [17.2*9.8 -117 sin 35] *78.4
so,
Wf=-1201 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.