A 1600 kg elevator accelerates upward at 1.20 m/s2for 10.0 m , starting from res
ID: 1639781 • Letter: A
Question
A 1600 kg elevator accelerates upward at 1.20 m/s2for 10.0 m , starting from rest.
Part A
How much work does gravity do on the elevator?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
How much work does the tension in the elevator cable do on the elevator?
Express your answer with the appropriate units.
Part C
Use the work-kinetic energy theorem to find the kinetic energy of the elevator as it reaches 10.0 m .
Express your answer with the appropriate units.
Part D
What is the speed of the elevator as it reaches 10.0 m ?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
a) Wd = F * d
Wd = (1600 * 9.8) * 10
Wd = 156800J
b) T = mg + ma
T = (1600 * 9.8) + (1600 * 1.2)
T = 17600 N
----->Wd = F * d
Wd = 17600 * 10
Wd = 176000 J
D) X = (1/2)*a*t^2
v = a*t or t = v/a
X = (1/2)*a*(v/a)^2
v^2 = 2*x*a
v = sqrt(2*X*a) = sqrt(2*10*1.2) = 4.89m/s
C) KE = (1/2)*m*v^2 = (1/2)*1600*4.89^2 = 19200 J
By work K.E
F = ma = 1600*1.2 = 1920 N
K.E = Fd = 1920*10 = 19200 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.