A 8 N horizontal force F pushes a block weighing 14.0 N against a vertical wall.
ID: 2187407 • Letter: A
Question
A 8 N horizontal force F pushes a block weighing 14.0 N against a vertical wall. The coefficient of static friction between the wall and the block is 0.74, and the coefficient of kinetic friction is 0.54. Assume that the block is not moving initially. a)Determine the blocks acceleration ("+y" axis is upward!) b)Determine the minimum amount of horizontal force F necessary for the block to remain motionless. c)Determine the minimum amount of horizontal force F necessary for the block to slide down the wall with a constant velocity.Explanation / Answer
mg=14 m=1.43kg frictional force will be in upward direction 1)0.54*8-14 = 1.43 *a a=-6.77 m/s^2 a=downwards 2) F*0.74=14 F=18.92 N 3)if block is moving but with no acc F*0.54=14 F=25.93N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.