A 7700 kg boxcar traveling 18 m/s strikes a second car. The two stick together a
ID: 1411923 • Letter: A
Question
A 7700 kg boxcar traveling 18 m/s strikes a second car. The two stick together and move off with a speed of 5.0 m/s. What is the mass of the second car? Suppose there is no friction for this problem. A mother and child side on a perfect sheet of ice. The mother, 55 kg, pushes the child, 20 kg, away so that both slid across the ice. The child slides away with a speed of 4 m/s. What is the speed of the mother as she slides away? A tennis ball of mass m = 0.060 kg and speed v = 25 m/s strikes a wall traveling upwards at a 45 degree angle relative the the wall. The ball rebounds with the same speed traveling upwards at a 45 degree angle relative to the wall. What is the impulse given to the ball? What is the average force, magnitude and direction, of the ball if it was in contact with the wall for 0.02 ms?Explanation / Answer
a)
M = mass of box = 7700 kg
V = initial velocity of box = 18 m/s
m = mass of car =
v = combined speed = 5 m/s
using the conservation of momentum
MV = (M + m) v
7700 (18) = (7700 + m) (5)
m = 20020 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.