A 7700 -kg helicopter accelerates upward at0.80 m/s^2 while lifting a 1300 -kg f
ID: 1760375 • Letter: A
Question
A 7700 -kg helicopter accelerates upward at0.80 m/s^2 while lifting a 1300 -kg frame at aconstruction site. What is the lift force exerted by the air on the helicopterrotors? What is the tension in the cable (ignore its mass) thatconnects the frame to the helicopter? What force does the cable exert on the helicopter? A 7700 -kg helicopter accelerates upward at0.80 m/s^2 while lifting a 1300 -kg frame at aconstruction site. What is the lift force exerted by the air on the helicopterrotors? What is the tension in the cable (ignore its mass) thatconnects the frame to the helicopter? What force does the cable exert on the helicopter?Explanation / Answer
lift force=F F-7700*9.8-1300*9.8=7700*0.8 F=94360 N tension in the string=T T=F=94360 N force exerted on the helicopter=94360 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.