The circuit shown at right represents a simple strobe light whose (flash frequen
ID: 2182563 • Letter: T
Question
The circuit shown at right represents a simple strobe light whose (flash frequency) can be
easily adjusted. The circuit consists of a battery (emf?=100Vand internal resistance r=3 ohms), a variable resistor R, a capacitor C = 5x10^-6 F, and a fluorescent lamp L.
There is a current through the lamp only when the potential across it reachesVL=90V,the breakdown voltage; then the capacitor discharges (instantaneously and completely)through the lamp causing it to flash. (The lamp has negligible capacitance and resistance.)
(a) To what value should you tune R so that the lamp flashes 4.00 times per second? How important is the internalresistance of the battery?
(b) Sketch V(t), the voltage across the capacitor (or equivalently the lamp) as a function of time, from t=0 s
to t=1 s. Clearly label your plot, including the maximum values for V(t).
Explanation / Answer
where is the circuit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.