The circuit in Figure P28.75 contains two resistors, R_1 = 1.00 k Ohm and R_2 =
ID: 1538436 • Letter: T
Question
The circuit in Figure P28.75 contains two resistors, R_1 = 1.00 k Ohm and R_2 = 3.00 k Ohm, and two capacitors, C_1 = 2.00 A mu F and C_2 = 4.00 A mu F, connected to a battery with emf epsilon = 130 V. No charge is on either capacitor before switch S is closed. Determine the charges q_1 and q_2 on capacitors C_1 and C_2, respectively, after the switch is closed. (Suggestion: First reconstruct the circuit so that it becomes a simple RC circuit containing a single resistor and single capacitor in series, connected to the battery, and then determine the total charge q stored in the equivalent circuit.)Explanation / Answer
given
R1 = 1000 Ohm ,
R2 = 3000 Ohm
C1 = 2 X 10-6 F ,
C2 = 4 X 10-6 F
e = 130 volts
R = 1 / ( 1 / R1 + 1 / R2 )
R = 750 Ohm
C = C1 + C2
C = 6 X 10-6 F
t = R1 C1
t = 1000 X 2 X 10-6
t = 0.002 sec
and q2 = ( C2 / C1 ) q1
q2 = ( 4 / 2 ) X q1
q2 = 2 q1
q1 + 2 q1 = Q ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
q1 = 0.33 Q ( 1 - exp(t / 0.002 ) ) ----- 1
q2 = 2 ( 0.33 Q ( 1 - exp(t / 0.002 ) ) ) ------ 2
q2 = 0.66 Q ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
Q = 6 X 10-6 X 130
Q = 780 X 10-6 C
q1 = 0.33 Q ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
substituting Q is in eq 1
q1 = 0.33 X 780 X 10-6 ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
q1 = 257.4 X 10-6 ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
q2 = 0.66 Q ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
substituting Q is in eq 2
q2 = 0.66 X 780 X 10-6 ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
q2 = 514.8 X 10-6 ( 1 - exp(t / 0.002 ) )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.