A18 and A19. Two horses (Mr. Ed and one of his pals, for those who remember the
ID: 2181373 • Letter: A
Question
A18 and A19. Two horses (Mr. Ed and one of his pals, for those who remember the great Mr. Ed) are pulling a barge asshown. Mr. Ed and his friend can each work at a maximum rate of 2 horse power = 1500 W (Hey, this IS Mr. Ed,
remember -- he's one strong horse -- of course)
30o
30o
A18. If the water exerts a resistive force on the barge that varies with the barges speed as 120v (Newtons) where v is the
speed of the barge in the water, calculate the maximum speed steady speed of the barge when each horse is exerting his
maximum horsepower.
A19. Calculate the tension in the cables under the conditions described in A18, above.
Explanation / Answer
a18 . power P =Force x velocity
2 x 1500 = 120v.v
v2 = 3000/120
v = 5m/s
A19. T = F = 120 x 5 = 600 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.