A07. In a loading dock, grain falls from a vertical height of 5.00 m on to a con
ID: 2008552 • Letter: A
Question
A07. In a loading dock, grain falls from a vertical height of 5.00 m on to a conveyor belt that moves horizontally to theright at a constant speed of 3.50 m/s. 150 kg of grain land on the belt in each second.
(i) Calculate the velocity of the grain at the instant when it hits the belt.
(ii) Calculate the average change in the momentum of the grain in each second when it strikes the belt. Express your
answer as a vector in Cartesian component form.
(iii) Calculate the average force exerted by the belt on the grain. Be careful to specify its magnitude and direction
Explanation / Answer
( i )
when it hits the belt , its final velocity = ( 2 g h )
v = ( 2 * 9.8 * 5 ) = 9.8994 m /s ;
( i i )
p1 = 150 * 9.8994 ( -j ) ;
p2 = + 150 * 3.5 ( i );
change in momentum = p2 - p1 = 3.5 * 9.8994 ( i ) - 150 * 3.5 ( -j )
p= 34.64 i + 525 j ;
( iii )
the force on grain = p / 1s = 34.64 i + 525 j
force on belt = - [ 34.64 i + 525 j ] ;
magnitude = ( 34.64^2 + 525^2 ) = 526.142 N ;
direction = tan inv ( -525 / - 34.64 ) = 86.00
actual direction = 86.00 + 180 = 266.00 w r t right direction ( taken as posiitvie x axis ]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.