The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring cons
ID: 2181003 • Letter: T
Question
The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring constant, as shown in Figure P5.33a. If its spring is compressed a distance of 0.160 m and the gun fired vertically as shown, the gun can launch a 17.0 g projectile to a maximum height of 16.0 m above the starting point of the projectile. Figure P5.33 (a) Neglecting all resistive forces, determine the spring constant. N/m (b) Neglecting all resistive forces, determine the speed of the projectile as it moves through the equilibrium position of the spring (where x = 0), as shown in Figure 5.33b. m/sExplanation / Answer
a)spring potential energy=kinetic energy of the bullet
b)kinetic energy of the bullet = gravitaional potential energy of the bullet
0.5mv^2=mgh
v=2gh=2*9.8*16=17.07m/s
a)0.5kx^2=0.5mv^2
k=17*10^-3*313.6/0.16*0.16
=208.25N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.