The latent heat of vaporization of H 2 O at bodytemperature (37°C) is 2.42 x 10
ID: 1746492 • Letter: T
Question
The latent heat of vaporization of H2O at bodytemperature (37°C) is 2.42 x 106 J/kg. To cool thebody of a 73.9-kg jogger [average specific heat capacity = 3500J/(kg C°)] by 1.13 C°, how many kilograms of water in theform of sweat have to be evaporated? Please help!! The latent heat of vaporization of H2O at bodytemperature (37°C) is 2.42 x 106 J/kg. To cool thebody of a 73.9-kg jogger [average specific heat capacity = 3500J/(kg C°)] by 1.13 C°, how many kilograms of water in theform of sweat have to be evaporated? Please help!!Explanation / Answer
The latent heat of vaporization of H2O at bodytemperature (37°C) is L = 2.42 x 106 J/kgmass of the body m = 73.9-kg average specific heat capacity C = 3500 J/(kg C°) temp difference dt = 1.13 C° Heat lost due to this temp difference Q = m C dt = 292274.5 J So, mass of water in the form of sweat have to beevaporated is M = Q / L = 0.1207 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.