The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring cons
ID: 2171331 • Letter: T
Question
The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring constant, as shown in the figure above. If the spring is compressed a distance of 0.132 m and the gun fired vertically as shown, the gun can launch a 15.3g projectile from rest to a maximum height of 19.3 m above the starting point of the projectile. Neglecting all resistive forces, determine the spring constant.
The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring constant, as shown in the figure above. If the spring is compressed a distance of 0.132 m and the gun fired vertically as shown, the gun can launch a 15.3g projectile from rest to a maximum height of 19.3 m above the starting point of the projectile. Neglecting all resistive forces, determine the spring constant.Explanation / Answer
a) E.P.E=G.P.E E.P.E=1/2XforceXextension Force = Kx E.P.E= 1/2X(k)X(Extension)^2 G.P.E=MXgrav acc. X height G.P.E=(20/1000)(9.8)(20.0)=3.92 J 3.92 = 1/2(K)(0.120)^2 K(spring constant ) =544.4444444 Nm^-1 b) V^2=2as+U^2 s=20.0 a=9.8 u = 0 (because at max height velocity is 0) V^2=2(9.8)(2) V^2=392 V=19.79898987 ms^-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.