The figure above shows Atwood\'s machine, in which two containers are connected
ID: 2180755 • Letter: T
Question
The figure above shows Atwood's machine, in which two containers are connected by a cord (of negligible mass) passing over a frictionless pulley (also of negligible mass). At time t = 0, container 1 has mass 1.30 kg and container 2 has mass 3.10 kg, but container 1 is losing mass (through a leak) at the constant rate of 0.220 kg/s.
a)At what rate is the acceleration magnitude of the containers changing att= 0?
b)At what rate is the acceleration magnitude of the containers changing att= 3.00 s?
(Show all steps fully and it changes before and after derivative please)
Explanation / Answer
a = (m2 - m1)g/m1 + m2 -1/2g *da/dt =m2 *dm1/dt/(m1+m2) as dm1/dt = -.22 da/dt at all times = 3.1 * .22/4.4 *2g = 7.98 * 10^-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.