The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 2238283 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m_1 = 90.00kg and length L = 5.800m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.500m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m_2 = 2000kg is supported by the crane at a distance x = 5.600m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Find T_A, the tension in string A. Find T_B, the magnitude of the tension in string B.
Explanation / Answer
Where did the 2.9 come from WTF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.