Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th

ID: 2178318 • Letter: T

Question

Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.09 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.1 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.

?m

Explanation / Answer

This one has three basic steps. First, use conservation of energy to find the velocity of the first block just before the collision. Call the initial height h = 5 m, and let the zero for potential energy be the vertical position of m2:
Ki + Ui = Kf + Uf
0 + mgh =(1/2)mv1i2
v1i = (2gh)
Next, we handle the collision itself. It is an elastic collision, so both kinetic energy and momentum are conserved. We have already derived the equation for v1f for a 1D elastic collision, and only state the result below.
v1f = (m1-m2/m1+m2)v1i =[(m1-m2/m1+m2)](2gh)

The last step is to use conservation of energy again to nd the new height, which we'll call h'.

(1/2)m1v1f2 =m1gh'

h' =v1f2/2g =(m1-m2/m1+m2)2(2gh)*2g

h'=h[(m1-m2/m1+m2)2]

h'=5[5.09-10.1/5.09+10.1]2

h'=0.544m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote