4. A block of mass 3.0kg hangs from one end of a cord, while the other end is wr
ID: 2176913 • Letter: 4
Question
4. A block of mass 3.0kg hangs from one end of a cord, while the other end is wrapped around a uniform wheel of radius 30cm and moment of inertia 0.80kgm2. The wheel is free to rotate about a frictionless horizontal axis through the center. The system starts from rest and the cord unravels with no slippage. (A) Find the linear acceleration of the block. (B) Find the angular velocity of the wheel after the block has dropped through a distance of 1.50m.Explanation / Answer
Torque to the wheel T=MgR=3*9.8*0.3=8.82 Nm T=I*a/R (where I is moment of inertia) A)a=T*R/I =8.82*0.3/0.8 =3.3075 m/s2 B)s=0.5a(t^2) (where s is the distancce travelled) =>t^2=1.5*2/3.3075 =>t=0.95 sec v=at =3.3075*0.95 =3.15m/s angular velocity=v/R =10.5 radian/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.