4. A block of mass 4.7 kg is sliding down an incline of angle 48? with an initia
ID: 1289288 • Letter: 4
Question
4. A block of mass 4.7 kg is sliding down an incline of angle 48? with an initial speed of vi = 0.77 m/s. Assume that friction on the incline is negligible and that the block slides a distance d = 1.6 m along the surface of the incline. (a) How fast is the block moving when it reaches the bottom of the incline? (b) How long did it take for the block to slide the distance d?
5. The greater metropolitan Murfreesboro area has never been more excited. Its new ice-hockey team, the Murfreesboro Mudslugs, is not only surviving when others said it would fail, but it is actually having a winning season! During one particularly memorable warm-up, Bubba-Joe Patterson, the star player of the Slugpuppies (as the team is affectionately known in Murftown), hits the puck across the ice with an initial speed of 14 m/s. The puck is found to slide a distance of 77 m before coming to a stop. find the coefficient of friction between the puck and the ice.
Explanation / Answer
4)
speed at the bottom is v = sqrt(2*g*L*sin 48)= sqrt(2*9.8*1.6*sin48)= 5.46 m/sec...
B) time taken t = sqrt(2*L/g sin 48) = 0.662 sec...
======================
5) work done friction = (1/2)*m*u^2...
f*s = 0.5*m*14^2 = 98m..
mu*mg*s = 98m...
mu*g*s = 98..
mu = 98/(g*s) = 98/(9.8*77) = 0.128
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.