4. A 1200 kg car moving at 25 mph crashes into a barrier and stops in 0.001 s. a
ID: 2042121 • Letter: 4
Question
4. A 1200 kg car moving at 25 mph crashes into a barrier and stops in 0.001 s.a) What is the change in momentum of the car?
b) How much force stops the car?
5. A Major League baseball pitcher can accelerate a ball from rest to 95 mph in about 2.0 seconds. If the mass of the baseball is 500 grams, how much force does a pitcher use to throw the baseball?
6. A Major League catcher stops a baseball in 0.001 s.
a) What is the change in momentum of the baseball?
b) How much force does the catcher use to stop the baseball?
Explanation / Answer
25mph= 11.11m/s change in momentum of the car= 1200*11.11=13333.33 force= change in momentum of the car/time =13333.33/.001=1.33*10^7N 5. force= change in momentum of the ball/time = .500*95*1600/(2*3600) =10.5 N 6. momentum= .5*95*1600/3600=21.1 force= 21.1/.001 =21111.1 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.